36101383 - 026

امروزه یکی از تجاری ترین مطالبی که در مورد کیفیت پوشش نانو سرامیک بدنه مطرح میشود میزان سختی یا Hardness آن می باشد. این واحد که بعضی مواقع مورد سوءاستفاده نیز قرار میگیرد معیاری علمی و آزمایشگاهی است که برای اطلاع همکاران در صنعت دیتیلینگ خودرو به بررسی آن می پردازیم.

مقیاس مداد یا Pencil Scale برای اندازه گیری سختی سطح معین شده است. این آزمایش با فشار دادن یک مداد با سختی خاص و نیروی خاص بروی سطح و با زاویه 45 درجه انجام میشود. زاویه 45 درجه بالاترین درجه ای است که باعث علامت گذاری بروی سطح نمیشود و مداد بروی سطح اثری بر جای نمیگذارد. اثر به جا مانده از نیروی وارده بر سطح با توجه به سختی مداد، مقاومت سطح را تعیین میکند.

میزان سختی مداد بسته به مقدار گرافیت پخته شده و رس در ترکیب آن مشخص میگردد. مداد ها از دو نوع سخت و نرم تهیه میشوند. حرف H که نشانه مقیاس سختی است که بالاترین آن 9 می باشد و پایین ترین عدد 1 و حرف F که حد وسط رامشخص میکند و حرف B که میزان نرمی مداد را از بازه 1 تا 9 مشخص میسازد. در نتیجه سخترین مقیاس 9H و نرمترین مقیاس 9B میباشد.

در پوشش نانو سرامیک بدنه این معیار در سختی از 5H الی 9H متغییر میباشد. قابل توجه است که تست سختی مداد تنها یکی از چندین آزمایشاتی است که برای ارزیابی روکش ها به کار می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *