36101383 - 026

عوامل محیطی آسیب رسان به رنگ بدنه خودرو چیست و چگونه می توان به از بین بردن عوامل آسیب رسان به رنگ بدنه کمک نمود؟!
از مهمترین عوامل آسیب رسان به رنگ بدنه خودرو می توان به فضله پرندگان، شیره درخت ها، باران‌های اسیدی، گرد و خاک و تابش مستقیم نور خورشید مخصوصا در مناطق خشک اشاره کرد. در مطلب زیر به صورت مختصر در مورد این عوامل که بر اثر مدت زمان به رنگ خودرو آسیب می رسانند، پرداخته ایم. همچنین در این مطلب شما را با راهکارهای پیشنهادی برای رفع آسیب یا کم کردن میزان آسیب ها آشنا خواهیم کرد.
فضله پرندگان یکی از اولین و متداول ترین عوامل آسیب رسان به رنگ خودرو است. مشاهده فضله پرندگان روی بدنه خودرو چیزی‌ است که همه صاحبان وسایل نقلیه با آن مواجه می‌شوند. پیش از همه بگوییم که فضله پرندگان به دلیل ترکیبات اسیدی یکی از آسیب رسان‌های جدی به رنگ خودرو هستند و در صورتی که به موقع برای پاک کردن آن اقدام نکنید، اثر خوردگی دائمی را روی کیلر و رنگ بر جای می‌گذارد. به طور معمول شما یک یا حداکثر دو روز برای پاک کردن اثر فضله پرندگان فرصت دارید. این زمان بستگی به شرایط آب و هوایی و نوع پرنده تفاوت خواهد داشت که طبیعتا هر چه زودتر نسبت به تمیز کردن بدنه اقدام شود، احتمال خوردگی رنگ بدنه کمتر خواهد شد.
در صورت مشاهده فضله پرنده روی بدنه و رنگ خودرو، ابتدا کمی آب روی آن ریخته و بگذارید خیس بخورد و سپس با یک دستمال نرم به آرامی فضله را از روی بدنه ماشین پاک کنید و در صورتی که به این شکل موفق به تمیز کردن نشدید، می‌توانید از مقدار کمی شامپوی شست و شوی ماشین یا مواد تمیز کننده بدون نیاز به آب مخصوص بدنه نیز استفاده کنید. در صورتی که پس از تمیز کردن اثر خوردگی حاصل از اسید فضله پرندگان روی بدنه خودرو باقی مانده باشد باید با مراجعه به پولیشکار یا به کمک دیتیلینگ خودرو برای از بین بردن لکه روی بدنه اقدام کنید. ما در جی تی آنلاین به شما استفاده از پولیش نیمه زبر با قدرت لایه برداری متوسط را توصیه می کنیم که می تواند به از بین بردن لکه حاصل از فضله پرندگان کمک کند.
عامل آسیب رساننده دیگر به رنگ، خودرو شیره درختان است. هنگامی که در فصل بهار و تابستان خودروی خود را زیر درختان پارک می کنید، همیشه این احتمال وجود دارد که شیره درخت روی رنگ بدنه ریخته شود. برای پاک کردن شیره درخت نیز باید قبل از کاملا خشک شدن شیره زود دست به کار شوید و نسبت به شست و شوی ماشین اقدام کنید. در صورت خشک شدن شیره درخت روی بدنه این ماده چسبناک تغییر رنگ داده و سخت می شود و در نتیجه به راحتی قابل تمیز کردن نخواهد بود.
ولی در صورت اقدام سریع برای از بین برده شیره درخت این امر ساده تر بوده و با استفاده از مواد یا اسپری صمغ پاک کن به راحتی امکان تمیز کردن این عامل محیطی مهیا است. همچنین با شامپو بدنه خودرو و یا مواد شوینده مخلوط با آب امکان تمیز کردن نیز وجود دارد. ولی در صورت خشک شدن شیره درخت، مراجعه به پولیشکار و مراکز دیتیلینگ حرفه ای خودرو توصیه می شود تا با دستگاه پولیشر و پولیش بدنه خودرو مناسب به رفع این موضوع اقدام شود.
باران‌های اسیدی و برف نیز می‌توانند عامل محیطی آسیب رسانی به رنگ خودرو باشند. باران شهری با توجه به آلاینده های معلق در هوای شهر خاصیت اسیدی پیدا کرده و روی رنگ بدنه خودرو لکه های کدر بر جای می گذارند. این باران ها با جذب آلودگی‌های هوا از جمله سولفوریک و نیتریک اسید، باعث خورندگی کیلر رنگ می شود و به همین دلیل توصیه می‌شود که حتما پس از اتمام بارش، خودروی خود را شست و شو داده و خشک کنید.
برای از بین بردن اثر باران های اسیدی مواد تخصصیEnergo پیشنهاد می شود. این محصول با توجه به قدرت قلیایی که دارد باعث از بین بردن خاصیت اسیدی باران می شود. یکی دیگر از روش های رفع آثار باران اسیدی استفاده از پولیش نرم و پد پولیش مخصوص بوده که برای احیای رنگ توسط دیتیلینگ کاران مورد استفاده قرار می گیرد.
گرد و خاک اگرچه بی ضرر به نظر می رسد، اما با ماندن طولانی مدت آن روی بدنه ماشین باعث ایجاد خط و خش و حالت هولگرامی روی بدنه خودرو می شود. بنابراین همیشه به موقع خودروی خود را شست و شو داده و اجازه ندهید گرد و خاک و آلودگی برای مدت زیادی روی آن بماند. شست و شوی بدنه و استفاده از دستمال یا دستکش های نرم مخصوص بدنه بسیار اهمیت دارد. همچنین تفکیک دستمال شست و شو برای نقاط مختلف خودرو باعث جلوگیری از ایجاد خط و خش و گسترش آلودگی به نقاط مختلف بدنه می شود. یکی از مشکلات در کارواش دستی استفاده همزمان یک دستمال شست و شو برای تمام نقاط است به این معنی که هنگام شست و شوی رینگ و رکاب خودرو آلودگی و گرد و غبار با دستمالی تمیز می شود که برای درب و سقف نیز استفاده می شود. این امر باعث ایجاد خط و خش روی نقاط حساس بدنه می شود. برای انجام یه شست و شوی حرفه ای محصولاتی مانند دستکش پوست بره یا دستمال میکروفایبر بسیار مناسب است و اصولا شامپو واکس بدنه از برندهای معتبر مانند شامپو واکس وورث، شامپو واکس بدنه مفرا نیز می تواند گزینه خوبی برای استفاده چه به صورت شخصی، چه توسط کارکنان کارواش دستی باشد.
قرار گرفتن اتومبیل در معرض تابش مستقیم نور خورشید، می‌تواند به رنگ آن صدمه بزند. اشعه ماوراء بنفش قدرت بسیاری در از بین بردن پیوند مولکولی و ایجاد حرارت داشته و این صدمه به شکل کدر شدن کیلر رنگ که به آفتاب سوختگی معروف است یا سایه و لکه افتادن در جهتی خاص روی رنگ بدنه خودرو است. روش سنتی برای حل این مشکل پارک کردن خودرو در سایه یا استفاده از روکش‌های برزنتی یا پارچه ای مخصوص اتومبیل است که یکی از ایرادات این کار افتادن خط و خش و حالت هولوگرامی موقع گذاشتن و برداشتن روکش است. روش به روز و بی دردسر استفاده از پوشش نانو سرامیک بدنه خودرو یا کاور محافظتی است. امروزه در صنعت دیتیلینگ خودرو برای مراقبت از رنگ بدنه استفاده از پوشش سرامیک بدنه بسیار متداول است و با توجه به نوع سرامیک و تکنولوژی نانو به کار رفته در تولید برندهای مختلف نانو سرامیک بدنه، روش اجرا و ماندگاری سرامیک متفاوت است و بسته به تجربه مجری و آموزش سرامیک ارائه شده کیفیت تقسیم بندی می شود. در اجرای سرامیک بدنه شدیدا توصیه می شود از مواد استاندارد استفاده شود و برای اجرا از افراد آموزش دیده با امکانات استاندارد در این امر کمک گرفته شود.
در پایان بحث عوامل تاثیرگذار روی رنگ خودرو، باید گفت حفاظت از رنگ خودرو امروزه با پیشرفت چشم گیر علم و فناوری های جدید در همه زمینه ها مخصوصا حوزه محصولات خودرویی، شاهد این هستیم که اغلب مردم به دنبال محصولات و آپشن های جدید برای خودرو خودشان هستند. سرامیک خودرو و واکس های آبگریز یکی از روش های با کیفیت و ارزان برای محفاظت کردن از رنگ خودرو هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *